Ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nawierzchnia na plac zabaw powinna spełniać szereg funkcji związanych głównie z trwałością i bezpieczeństwem dzieci. Powinny one móc swobodnie bawić się bez względu na panujące warunki pogodowe. Ważne jest także, by nawierzchnia amortyzowała ewentualne uderzenia. Najlepsze byłoby więc ekologiczne i miękkie podłoże. Na place zabaw zwraca uwagę coraz więcej firm, które zajmują się produkcją właśnie takich rozwiązań.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli miękkie podłoże na place zabaw

Normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177) zostały po raz pierwszy ogłoszone w 1998 roku. Są one wzorowane na niemieckich odpowiednikach, które również dotyczą bezpieczeństwa dzieci na placach zabaw. Nawierzchnia w takim miejscu powinna spełniać określone standardy. Chodzi tu między innymi o:

  • amortyzowanie upadków,
  • ograniczenie negatywnych skutków upadku z wysokości powyżej 1 metra,
  • bieżące kontrolowanie stanu nawierzchni – jej ewentualnych ubytków itp.

Szczególną uwagę należy zwrócić na podłoże w pobliżu huśtawek, ścianek wspinaczkowych, drabinek i zjeżdżalni – to w tych miejscach dzieci są szczególnie narażone na urazy.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, bardzo istotny jest wybór ekologicznego i miękkiego podłoża na plac zabaw.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu

Dlaczego należy wybierać miękkie podłoże na plac zabaw?

Komfort bawiących się na placu zabaw dzieci powinien znaleźć się na pierwszym miejscu na liście priorytetów osób, które je projektują. Korkowa i miękka nawierzchnia na plac zabaw jest jednym z częstszych wyborów, ponieważ jest bezpieczna i łatwa w konserwacji.

Ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw to element, który zapewnia dobrą zabawę, nawet w przypadku bardzo ruchliwych dzieci. Ze względu na znajomość tempa i procesów rozwojowych dzieci nietrudno przewidzieć, że koordynacja kilkulatka jest dość słaba, więc upadki będą zdarzać się dość często. Ich skrajnym skutkom zapobiegają nie tylko odpowiednio skonstruowane huśtawki, karuzele i inne miejsca atrakcji, ale też nawierzchnie o parametrach wskazanych we wspomnianych wcześniej normach.

Ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw w ECO TOP

Do najbardziej przyjaznych dzieciom, ekologicznych i miękkich podłoży na place zabaw należą:

  • trawa syntetyczna,
  • nawierzchnie Eco Play
  • Corkeen Play Original.

Najbardziej polecaną przez specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa jest korkowa i miękka nawierzchnia na plac zabaw Corkeen Play Original. Została wykonana z wyselekcjonowanych materiałów czerpanych w pełni bezpiecznie z kory dębów korkowych.

Z jednego drzewa możliwe jest pozyskanie materiału, który po odpowiedniej obróbce spełnia najbardziej rygorystyczne normy. Dodamy, że pobieranie go nie jest w żaden sposób szkodliwe dla rośliny – kora odradza się w przeciągu około 9 lat. Dzięki temu proces zachodzi cztery, a nawet pięć razy w kilkudziesięcioletnim cyklu życia drzewa.

Bardzo ważne są właściwości korkowego podłoża – może ono być umieszczane nawet pod wyższymi konstrukcjami – bardzo dobrze amortyzuje upadek, nawet z wysokości powyżej 1 m. Korkowa i miękka nawierzchnia na plac zabaw jest odpowiednia również do stref street workout, stref rekreacyjnych oraz siłowni plenerowych.

Sprawdź także artykuły, które mogą pomóc Ci w wyborze właściwego rozwiązania:

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne na place zabaw

Jak wybrać nawierzchnie boisk sportowych?

Nawierzchnie poliuretanowe na obiekty sportowe

Gumowa nawierzchnia na plac zabaw

Miękka, korkowa nawierzchnia Corkeen Play Original

Innowacyjne, ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw powstają zwykle z połączenia technologii oraz chęci zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym. Tak też było w przypadku specjalistów firmy ECO TOP, którym zależało na zaproponowaniu klientom podłoża łączącego bezpieczeństwo, estetykę, a także ekologię.

Oczekiwany efekt został uzyskany dzięki zastosowaniu kory z dębu korkowca. Otrzymana nawierzchnia jest nie tylko wolna od chemikaliów, ale również ma walory, które nie są możliwe do uzyskania przy zastosowaniu innych materiałów:

  • Możliwość obniżania temperatury podłoża o blisko 20% – ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw zapobiega oparzeniom u dzieci, nawet jeśli miejsce rozrywki znajduje się w pełnym słońcu.
  • Trwała i jednolita nawierzchnia jest odpowiednia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub potrzebujących równego podłoża do nauki chodzenia, jazdy na deskorolce itp.
  • Nawierzchnia Corkeen Play Original jest bezwonna – możliwość redukcji nieprzyjemnego zapachu gumy lub plastiku to jedna z największych zalet tego podłoża – zwłaszcza pod względem miejsc przeznaczonych dla najmłodszych,
  • Korkowa i miękka nawierzchnia na plac zabaw bardzo szybko wchłania wodę, dzięki czemu nawet po obfitym deszczu dzieci mogą od razu kontynuować zabawę.

Czym jeszcze powinna wyróżniać się nawierzchnia na plac zabaw?

Co prawda, place zabaw znajdują się na świeżym powietrzu. Wiele osób nie zwraca uwagi jednak na fakt, że podłoże na placu zabaw powinno być dostosowane również pod względem właściwości odprowadzających nadmiar wilgoci. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której dzieci bawią się na przegniłej nawierzchni.

Kolejnym ważnym aspektem jest łatwość jej czyszczenia. Korkowa i miękka nawierzchnia na plac zabaw proponowana przez naszą firmę odzyskuje swój dawny wygląd, nawet po najbardziej intensywnym malowaniu kredą.

Zapraszamy do kontaktu z ECO TOP! Tworzymy rozwiązania, które nie tylko spełniają rygorystyczne normy, ale także są jedną z przyczyn udanej zabawy.

Zależy Ci na korkowej i miękkiej nawierzchni na plac zabaw? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak wspólnie możemy stworzyć wspaniałe miejsce dla dzieci.