Dlaczego warto wybrać ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne na place zabaw i nie tylko?

Stworzenie bezpiecznych oraz trwałych nawierzchni na place zabaw i nie tylko jest możliwe, dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów gwarantujących doskonałą amortyzację i przepuszczalność wody. Największą zaletą wyboru ekologicznych nawierzchni wodoprzepuszczalnych jest odporność na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jakie są inne zalety ekologicznych nawierzchni? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. 

Ekologiczne nawierzchnie — co warto wiedzieć?

Ekologiczne nawierzchnie na placach zabaw i strefach rekreacyjnych wytwarza się z naturalnych surowców, bez konieczności wycinania drzew. Należy do nich między innymi granulat korkowy, który pozyskuje się z kory dębu korkowego. Dzięki temu obiekty zyskują naturalny wygląd, a przede wszystkim są przyjazne dla środowiska i użytkowników. 

Ekologiczne nawierzchnie powstają z naturalnych materiałów pozbawionych toksyn, drobinek plastiku i innych substancji zaburzających naturalną gospodarkę – w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych lub gumowych. Ekologiczne nawierzchnie w porównaniu z gumą, są bardzo lekkimi materiałami, co sprawia, że można je układać na powierzchniach, gdzie liczy się waga całego systemu.

Inne zalety granulatu korkowego to przyjemny zapach drewna, w przeciwieństwie do gumy, która nagrzewa się w słoneczny dzień, wytwarzając charakterystyczny aromat. Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne składają się w 90% z granulatu korkowego oraz jedynie 10% spoiwa. System instalowany jest „in-situ”, czyli bezpośrednio w miejscu realizacji projektu. Dzięki temu tworzy jednolitą, bezspoinową powierzchnię. Istnieje także możliwość malowania fantazyjnych wzorów na korkowej nawierzchni ekologicznej.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu

Co zapewniają ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne?

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne zapewniają nie tylko doskonałą amortyzację, ale również dużą przepuszczalność wody. Ta właściwość jest szczególnie ważna w przypadku bardzo intensywnych opadów deszczu — jej nadmiar zostaje odprowadzony. Co więcej, ekologiczne nawierzchnie Corkeen strukturą przypominają tradycyjną nawierzchnię z tworzywa sztucznego. Ekologiczne nawierzchnie doskonale sprawdzają się na powierzchniach sportowych i placach zabaw — są bezpieczne i zostały zaprojektowane zgodnie z normami EN 1176 i EN1177. 

Ekologiczne nawierzchnie z korka są hipoalergiczne i nawet pod wpływem wysokich temperatur nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Korek jako naturalny izolator pozwala na obniżenie temperatury powierzchni o ponad 20% w porównaniu z niektórymi tradycyjnymi rozwiązaniami syntetycznymi. 

System Corkeen Play Original — poznaj jego właściwości

Corkeen to firma i marka należąca do Amorim – największego na świecie producenta korka. Jest to ekologiczna grupa przetwórcza, która ma ponad 27 000 klientów w Portugalii i na całym świecie. Wyniki te uzyskała dzięki pozyskaniu danych na temat sposobów zmniejszenia śladu węglowego w swoich produktach. Przeprowadzone badania podkreślają ogromną wartość dębu korkowego pod względem zrównoważonego rozwoju ekologicznego. 

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne Corkeen składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich to warstwa amortyzująca, a druga – solidna warstwa użytkowa. Oznacza to, że powłoka zachowuje stałą ochronę przed upadkiem – nawet po wielu latach intensywnego użytkowania.

Korek w ekologicznych nawierzchniach Corkeen pochodzi z portugalskich dębów korkowych, które producent określa jako „ekologicznych bohaterów lasu”. Dąb korkowy nie jest ścinany, zamiast tego zdejmuje się jego korę co dziewięć lat. Po wykonaniu całego procesu może ona odrosnąć, co umożliwia drzewu osiągnięcie wieku nawet kilkuset lat. 

Drzewo nie zostaje uszkodzone, dzięki czemu z ekologicznego punktu widzenia, korek jest wyjątkowym materiałem odnawialnym. 

W nawierzchniach ekologicznych na place zabaw Corkeen wykorzystywane są pozostałości po innych rodzajach produkcji korkowych, by nie zmarnował się żaden kawałek kory. 

Co więcej, kiedy ekologiczne nawierzchnie po wielu latach użytkowania wymagają wymiany, dużą część materiału można poddać recyklingowi i dzięki temu stworzyć nowe podłoże. 

Sprawdź pozostałe nawierzchnie sportowe

Dlaczego Corkeen to ekologiczne nawierzchnie? 

Równowaga węglowa systemu Corkeen Play Original jest rewelacyjna pod kątem bilansu węglowego, który wynosi 102 kg CO2 eq/m2. Badanie śladu środowiskowego przeprowadzone przez EY według cyklu życia to ocena, w której uwzględniono również ilość dwutlenku węgla w lasach, gdzie rośnie dąb korkowy. 

Zbadano także inne działania: od wydobycia surowca, poprzez produkcję wszystkich komponentów niezbędnych do powstania nawierzchni. Badanie obejmowało również etapy transportu i instalacji całego systemu na miejscu u klienta. W analizie uwzględniono fakt, że system Corkeen, zaprojektowany przez Amorim Cork Composites – jednostka biznesowa Corticeira Amorim Composite Cork – ma dwie warstwy. Dzięki temu doskonale absorbuje uderzenia oraz upadki. 

Wykonana z korka – w 100% naturalnego, nadającego się do recyklingu i odnawialnego surowca – ekologiczna nawierzchnia Corkeen Play Original uzyskała referencje od specjalistów w zakresie bezpieczeństwa, ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz łączy koncepcje w sobie trzy najważniejsze koncepcje: bezpieczeństwo, miłość do przyrody i planety. 

System Corkeen został opracowany zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacyjny system nawierzchni ekologicznych na place zabaw i obiekty rekreacyjne. Ponadto uwzględnia wszystkie odpady powstałe z korka i wykorzystuje je po raz kolejny do produkcji nawierzchni. Energia wykorzystywana do jego produkcji pochodzi przede wszystkim z wykorzystania biomasy, jakim jest pył korkowy.

Sprawdź pozostałe informacje o dostępnych rozwiązaniach:

Nawierzchnie ekologiczne na place zabaw i obiekty rekreacyjne

Corkeen Play Original to idealna nawierzchnia ekologiczna na place zabaw i obiekty rekreacyjne. Wyprodukowany przez firmę Amorim produkt jest zgodny z zasadami bezpieczeństwa, co potwierdzają parametry techniczne. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort dla użytkowników.

Kompaktowy system Corkeen opiera się na dwóch warstwach. Dzięki temu powierzchnia z korka nie przesuwa się i nie rozprzestrzenia pod wpływem czynników atmosferycznych np. silnego wiatru. Nawierzchnie ekologiczne na place zabaw Corkeen zapewniają także odpowiednią ochronę przed upadkami w porównaniu z innymi materiałami między innymi piaskiem, korą sosnową czy wiórami. Nawierzchnia zapewnia także pełną wygodę i bezpieczeństwo dla osób, które poruszają na wózkach inwalidzkich. 

System Corkeen Play Original składa się z naturalnego korka, o czym piszemy w powyższych akapitach, całkowicie wolny od wszelkiego rodzaju toksyn i chemikaliów, takich jak metale ciężkie, EDC, T-COV, formaldehyd czy WWA. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu materiałów zabezpieczających przed upadkiem, nie zawiera plastikowych i gumowych granulek, które mogłyby przedostać się do ekosystemu i zanieczyścić przyrodę. 

Ekologiczne nawierzchnie obiektów rekreacyjnych Corkeen przyczyniają się do ograniczenia rozpowszechniania w ekosystemie szkodliwych drobinek plastiku i ciężkich olejów. W celu uzyskanie większej ilości informacji – zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź również nasz artykuł: 5 wskazówek,  jak wybrać nawierzchnie boisk sportowych 

Jeżeli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie wybrać, nasi specjaliści mogą Ci pomóc. Skontaktuj się z nami!