Ekologiczne place zabaw. Jaka nawierzchnia na plac zabaw będzie najlepsza?

Ekologiczne place zabaw to miejsca, które przyciągają zarówno najmłodsze jak i starsze dzieci. Dlatego stworzenie komfortowych warunków dla różnorodnych aktywności staje się niezwykle istotne. Wybór właściwej nawierzchni dla placu zabaw ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody dla najmłodszych. W tym artykule skupimy się na roli, jaką pełni odpowiednio dobrana nawierzchnia w aspekcie bezpieczeństwa oraz czerpania radości z zabawy.

Ekologiczne place zabaw

Jeśli chodzi o decyzję, jaka nawierzchnia na plac zabaw będzie najlepsza, istnieje wiele różnych opinii. Niektórzy nie wyobrażają sobie placu zabaw bez trawnika, inni preferują kamienie lub piasek. Jednak w ECO TOP oferujemy naszym klientom o wiele więcej możliwości.

Nasze nawierzchnie spełniają surowe normy bezpieczeństwa PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177, które określają wymagania dotyczące wyposażenia placów zabaw i ich nawierzchni. Dzięki ciągłemu poszerzaniu naszej oferty, dbałości o innowacyjne rozwiązania i połączeniu technologii z ekologią, tworzymy produkty, które sprzyjają udanej zabawie.

Wyobrażenie ekologicznego placu zabaw kojarzy się z drewnianymi huśtawkami, drabinkami i stonowanymi kolorami, które tworzą atmosferę zbliżoną do natury. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że część nawierzchni dostępnych na rynku jest dalekich od ideału ze względu na zawarte w nich substancje. Z biegiem czasu nie tylko tracą one estetykę, ale również stają się niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu

Jaka nawierzchnia na plac zabaw? Kryteria

Współczesne normy, takie jak PN-EN 1176–1, odgrywają kluczową rolę w określaniu odpowiednich kryteriów, jaka nawierzchnia na plac zabaw będzie najlepsza. Okazuje się, że mogą to być żwir, piasek, trawa lub tłuczeń, pod warunkiem, że spełniają określone wymagania dotyczące twardości i zdolności do amortyzacji w przypadku upadku.

Nie zawsze ekologiczna nawierzchnia na plac zabaw jest gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa. Często projektanci decydują się na harmonizację kolorystyczną z wyposażeniem, ale nie zawsze biorą pod uwagę substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci.

Jednym z kluczowych kryteriów określających, jaka nawierzchnia na plac zabaw będzie odpowiednia, to właśnie odpowiednia amortyzacja. Grubość i gęstość podłoża powinny być dostosowane do wysokości, z jakiej może nastąpić upadek w danym obszarze.

Trwałość nawierzchni oraz łatwość jej konserwacji są równie istotne. Im łatwiej jest ją utrzymać w czystości, tym bardziej bezpieczna będzie dla dzieci. Ponadto intensywne użytkowanie nie powinno prowadzić do powstawania nierówności i uszkodzeń, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci podczas zabawy.

Tradycyjne a ekologiczne nawierzchnie na plac zabaw

Ekologiczne place zabaw, zgodnie ze swoją nazwą, współgrają z naturalnym środowiskiem. Dlatego też na ich wyposażenie powinny składać się elementy wykonane z pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów. Dotyczy to także nawierzchni.

Produkty dostarczane przez markę ECO TOP są ekologiczne nie tylko ze względu na materiał ich wykonania, ale też procesy, jakim został poddany. Poliuretanowe nawierzchnie na ekologiczne place zabaw są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz wolne od szkodliwych substancji. Ponadto mają atrakcyjny wygląd i szerokie zastosowanie.

Ekologiczne nawierzchnie w ofercie ECO TOP charakteryzują się zdolnością do absorbowania wilgoci oraz nie nagrzewają się nawet w upalne dni, co minimalizuje ryzyko oparzeń dla najmłodszych. Dodatkowo, są pozbawione nieprzyjemnego zapachu, co stanowi ich kolejną zaletę.

Sprawdź także artykuły, które mogą pomóc Ci w wyborze właściwego rozwiązania:

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne na place zabaw

Nawierzchnia Corkeen Play Original 

Ekologiczne i miękkie podłoże na place zabaw 

Gumowa nawierzchnia na plac zabaw

Ekologiczne place zabaw — jaka nawierzchnia?

Istnieje wiele alternatyw dla syntetycznych nawierzchni na place zabaw. Dobrymi przykładami są:

● nawierzchnie z trawy syntetycznej w całości podlegającej recyklingowi — sprawdzą się doskonale w przypadku boisk wielofunkcyjnych, dobrze amortyzują upadki oraz prezentują się estetycznie;
● nawierzchnie z granulatu EMPD z recyklingu — ekologiczne place zabaw z pianką w charakterze nawierzchni są bezpieczne dla dzieci w każdym wieku. Dzięki możliwości zakupu wielokolorowych opcji możliwe jest rysowanie fantazyjnych wzorów, które przykuwają uwagę najmłodszych.
● Nawierzchnie z kory dębu korkowego — w naszej ofercie znajduje się Corkeen Play Original, który prezentuje się niezwykle estetycznie oraz spełnia wymogi bezpieczeństwa. Kora dębu korkowego jest pozyskiwana w bezpieczny dla środowiska sposób, więc jest idealnym dopełnieniem ekologicznego placu zabaw.

W ofercie ECO TOP znajduje się większość wymienionych rozwiązań, jednak flagowym elementem oferty jest nawierzchnia korkowa Corkeen Original Play.

System Corkeen Play Original

Amorim, portugalska firma, przedstawia rewolucyjną koncepcję podłoża do placów zabaw i miejsc rekreacji, która wyróżnia się innowacyjnymi właściwościami oraz zastosowanymi materiałami.

Nawierzchnia Corkeen Play Original to idealne rozwiązanie dla ekologicznych placów zabaw, spełniające normy EN 1176 i EN 1177. Oprócz tego wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem i łatwością utrzymania w czystości.

Z myślą o zachowaniu równowagi środowiska, granulki korkowe są w większości pozyskiwane z gospodarki o obiegu zamkniętym. Aż 90% powierzchni nawierzchni wykonane jest z kory pochodzącej z dębu korkowego, który co 9 lat można ponownie pozyskiwać. Daje to blisko 25-krotną możliwość wykorzystania materiału w ciągu blisko 200 lat życia drzewa.

Spoiwo używane do granulek jest wykonane z resztek korka i innych substancji pochodzących z recyklingu. Dzięki temu montaż nawierzchni jest całkowicie bezpieczny zarówno podczas instalacji, jak i w trakcie użytkowania.

Najważniejszymi zaletami nawierzchni Corkeen Play Original są:

  • System chłodzenia: Nawierzchnia nie nagrzewa się nawet przy intensywnym nasłonecznieniu, zapewniając komfort podczas zabawy.
  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne: Nawet przy silnych uderzeniach nawierzchnia nie odkształca się ani nie pęka, gwarantując długotrwałą trwałość.
  • Doskonałe odprowadzanie wody: Nawierzchnia skutecznie odprowadza wodę, umożliwiając swobodną zabawę nawet po intensywnych opadach deszczu.

Corkeen Play Original to nowa jakość na ekologicznych placach zabaw, jednocześnie zachęcająca innych producentów do wykorzystania ekologicznych rozwiązań. Przekonaj się, jak przyjemna i bezpieczna może być zabawa na tej innowacyjnej nawierzchni.

Ekologiczne place zabaw z Eco Top

W obliczu licznych korzyści ekologicznych placów zabaw i potrzeby ochrony środowiska naturalnego, warto zwrócić uwagę na nowatorskie rozwiązania w obszarze nawierzchni.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą Eco Top, która dostarcza wszystkich niezbędnych rozwiązań, aby stworzyć doskonały plac zabaw przy przedszkolu, w parku lub w pobliżu domu. Jesteśmy pewni, że znajdziesz u nas dokładnie to, czego potrzebujesz.

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!