Czy wiesz, co łączy siłownię zewnętrzną i strefy bezpieczeństwa? To, na czym stawiamy nogi podczas treningu, odgrywa znaczącą rolę nie tylko w zapewnieniu komfortu ćwiczeń, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Niedopasowana nawierzchnia na siłownię zewnętrzną może prowadzić do kontuzji, utrudniać prawidłowe wykonywanie ćwiczeń lub szybciej zużywać sprzęt. Jak dokonać wyboru idealnej nawierzchni siłowni zewnętrznej? W artykule przybliżymy Ci kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedzi na to pytanie.
Siłownia zewnętrzna — strefy bezpieczeństwa
Siłownie zewnętrzne stały się popularnym dodatkiem do przestrzeni miejskich, oferując mieszkańcom świetne miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Chociaż kuszące jest szybkie wdrożenie takiego projektu, trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowników powinno być na pierwszym miejscu.
Dobra wiadomość dla inwestorów to fakt, że siłownie te, podobnie jak obiekty streetworkout czy parkour, traktowane są jako mała architektura. Co to oznacza? Prościej mówiąc, nie musisz przejść przez zawiły proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy dokładne zgłoszenie w odpowiedniej jednostce. Warto pamiętać, że brak sprzeciwu od określonego organu to dopiero zielone światło do rozpoczęcia budowy.
Sam montaż jest kolejnym krokiem, gdzie bezpieczeństwo jest kluczowe. Zawsze upewnij się, że osoby odpowiedzialne za instalację mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Normy regulujące branżę dostarczają szczegółowych instrukcji montażu, które producenci powinni dostarczyć. Bez nich nawet najbardziej doświadczony montażysta może popełnić błąd. Tak więc, o czym należy pamiętać, planując siłownie zewnętrzne? Strefy bezpieczeństwa, które będą na wysokim poziomie.
Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu
Wyposażenie i nawierzchnia siłowni zewnętrznej — regulacje prawne
Jaki kodeks i standardy powinniśmy brać pod uwagę przy projektowaniu, montażu i utrzymaniu, a co najważniejsze wyborze nawierzchni siłowni zewnętrznej?
- Ustawa o prawie budowlanym to podstawowy dokument, który reguluje wszelkie kwestie związane z budową. Chociaż siłownie zewnętrzne są traktowane jako mała architektura, mają swoje miejsce w tym akcie prawnym.
- Rozporządzenie o warunkach technicznych określa, jakie wymagania muszą spełniać budynki oraz jak powinny być usytuowane. Chociaż głównie dotyczy budynków, niektóre jego postanowienia mogą mieć zastosowanie do siłowni zewnętrznych.
- Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się nieistotna, dla wspólnot mieszkaniowych planujących instalację siłowni zewnętrznej jest kluczowa.
- Norma PN-EN 16630:2015-06 to bez wątpienia najbardziej szczegółowy dokument dotyczący siłowni plenerowych. Określa on wymagania bezpieczeństwa dotyczące nawierzchni siłowni zewnętrznych, metod badań, a także wskazuje na konieczność regularnych inspekcji. Dzięki tej normie wiemy, że administrator obiektu powinien codziennie sprawdzać stan siłowni, zarówno pod kątem ewentualnych uszkodzeń spowodowanych użytkowaniem, jak i aktami wandalizmu. Co więcej, raz do roku siłownia powinna być dokładnie sprawdzana przez specjalistyczną jednostkę, oceniającą stan techniczny sprzętu.
Usytuowanie i nawierzchnia siłowni zewnętrznej — wymagania
Siłownia zewnętrzna jest miejscem, gdzie sportowcy amatorzy i pasjonaci aktywnego wypoczynku spędzają wiele godzin. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce to było nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Jakie zatem kryteria muszą zostać spełnione, by siłownia plenerowa była prawidłowo usytuowana i posiadała odpowiednią nawierzchnię?
1. Równy teren: fundamentalnym wymogiem jest lokalizacja siłowni na terenie wolnym od wszelkich nierówności. Zagłębienia czy wypukłości nie tylko mogą wpłynąć na niestabilność urządzeń, ale też stanowić źródło problemów z odprowadzeniem wody. Gromadzący się na nich deszcz może prowadzić do korozji sprzętu oraz tworzyć kałuże, które będą przeszkadzać użytkownikom.
2. Wysokiej jakości nawierzchnia: oczywiście, każdy z nas może upaść podczas ćwiczeń. Dlatego ważne jest, aby podłoże było w stanie skutecznie zamortyzować ewentualny upadek. Ponadto nawierzchnia powinna zabezpieczać sprzęt, być odporna na różne warunki atmosferyczne oraz odprowadzać wodę.
3. Wybór nawierzchni siłowni zewnętrznej: Chociaż trawnik, piasek czy żwir są łatwe do założenia i niedrogie, wymagają regularnej konserwacji. Nie są one odporne na intensywne użytkowanie czy kaprysy pogody. W tym kontekście warto zastanowić się nad trwalszymi i estetycznymi rozwiązaniami. Nawierzchnie syntetyczne, takie jak trawa syntetyczna, maty przerostowe czy płyty z gumowego granulatu, oferują długowieczność i są mniej wymagające w pielęgnacji. Nawierzchnie poliuretanowe dodają siłowni nowoczesnego charakter oraz zachwycają swoją miękkością.
Planując usytuowanie i nawierzchnię siłowni zewnętrznej, warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem czy komfortem użytkowników. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana nawierzchnia może służyć przez lata, gwarantując zadowolenie oraz bezpieczeństwo ćwiczącym.
Sprawdź także artykuły, które mogą pomóc Ci w wyborze właściwego rozwiązania:
Nawierzchnia Corkeen Play Original
Jaka nawierzchnia na boisko wielofunkcyjne
5 wskazówek, jak wybrać nawierzchnie boisk sportowych
Nawierzchnie poliuretanowe na obiekty sportowe
Rodzaje nawierzchni na siłownie zewnętrzne
Stworzenie bezpiecznego, funkcjonalnego oraz estetycznego terenu dla siłowni zewnętrznej czy placu zabaw to wyzwanie, które wymaga połączenia jakości materiałów z dbałością o środowisko. Poznaj trzy kluczowe propozycje nawierzchni ECO TOP, które łączą te cechy.
1. Nawierzchnia Corkeen Play – ekologiczne podejście do bezpieczeństwa:
Współpracując z liderem w produkcji korka, firmą Amorim, Corkeen Play przedstawia granulat korkowy, który powstaje dzięki przetworzeniu pozostałości produkcyjnych podczas produkcji korków do wina. Taka daje nawierzchniom siłowni zewnętrznych naturalny wygląd oraz jest ekologicznym wyborem, który cieszy zarówno użytkowników, jak i planetę.
2. Nawierzchnie poliuretanowe – uniwersalność i kreatywność:
Te popularne i sprawdzone nawierzchnie są wszechstronne – od placów zabaw po profesjonalne bieżnie lekkoatletyczne. Charakteryzują się wytrzymałością oraz doskonałymi właściwościami amortyzacyjnymi, które są dostosowywane poprzez grubość warstwy. Dodatkowym atutem jest możliwość tworzenia unikatowych wzorów i połączeń kolorystycznych.
3. Nawierzchnie z granulatu EPDM – połączenie estetyki i funkcjonalności:
EPDM to nowoczesne rozwiązanie dla miejsc, gdzie bezpieczeństwo oraz estetyka idą w parze. Dwuwarstwowe płytki gumowe łączą w sobie amortyzację (dzięki dolnej warstwie z granulatu EPDM z recyklingu) i atrakcyjny wygląd (dzięki górnej warstwie z granulatu EPDM). Te płytki są odporne na promieniowanie UV oraz zachowują swój kolor pomimo ścierania, co czyni je idealnym wyborem dla placów zabaw.
Odpowiednia nawierzchnia na siłownię zewnętrzną z ECO TOP
O czym należy pamiętać, wybierając miejsce na siłownię zewnętrzną? Strefy bezpieczeństwa są kluczowym elementem projektu. Aby dopasować odpowiednią nawierzchnię, warto zwrócić uwagę na jakość, bezpieczeństwo i trwałość. Z rozwiązaniami takimi jak Corkeen Play, poliuretan oraz EPDM, masz pewność, że przestrzeń będzie służyć przez wiele lat, gwarantując użytkownikom komfort.