Nawierzchnie bezpieczne – rodzaje, obowiązujące normy i wykonanie

Bezpieczne nawierzchnie obiektów sportowych oraz placów zabaw to jeden z najważniejszych elementów zapewniających komfort i brak ryzyka kontuzji. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań, od nawierzchni bezpiecznych poliuretanowych, przez korkowe aż po trawy syntetyczne. Wybierając najlepsze rozwiązanie należy wziąć pod uwagę specyfikę obiektu, estetykę oraz trwałość. Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące nawierzchni bezpiecznych dla użytkowników, ich rodzaje oraz zalety. Sprawdź, które z nich najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom!

Czym są nawierzchnie bezpieczne?

Bezpieczne nawierzchnie na placu zabaw i boiskach niezależnie od rodzaju mają ten sam cel: zredukować ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego też powinny wyróżniać się między innymi wytrzymałością i amortyzacją w przypadku ewentualnych upadków oraz kontuzji. By mieć pewność, że na danej przestrzeni zastosowane są nawierzchnie bezpieczne, wykonanie ich powinno spełniać ustalone przez Unię Europejską normy i standardy.

Norma PN-EN 1177 jest zbiorem wytycznych dotyczących doboru odpowiedniego rodzaju nawierzchni bezpiecznych na placach zabaw. Znajdziemy w niej szczegółowo opisane cechy nawierzchni naturalnych oraz metody obliczeniowe, pozwalające na analizę cech nawierzchni syntetycznych pod kątem ich właściwości amortyzujących. Z kolei Norma PN-EN 14877 to określa wymagania dotyczące sportowych nawierzchni syntetycznych w otwartych obiektach.

Wato zwrócić także uwagę na to, czy wybierane materiały posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz w przypadku nawierzchni sportowych dedykowanych na obiekty lekkoatletyczne certyfikat WA (dawniej IAAF).

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu

ECOPLAY: nawierzchnie bezpieczne poliuretanowe w ECO TOP

Sprawdzone i doskonale znane na rynku bezpieczne nawierzchnie poliuretanowe znajdą zastosowanie na każdym obiekcie rekreacyjnym lub sportowym – od placów zabaw, po profesjonalne bieżnie lekkoatletyczne. Tego typu nawierzchnie posiadają wiele zalet, między innymi wytrzymałość, wysoki poziom amortyzacji, który zależy od grubości zastosowanej warstwy czy możliwość łączenia ze sobą wielu kolorów i tworzenie dowolnych wzorów.

ECOPLAY One od producenta ECO TOP to poliuretanowa, bezpieczna powierzchnia zalecana do stosowania na placach zabaw. Charakteryzuje się ponadprzeciętną elastycznością a wyróżnia ją to, że do jej produkcji nie stosuje się granulatu SBR pochodzącego z opon. ECOPLAY One to produkt wykonany z granulatu EPDM spełniającego wymagania dyrektywy REACH. REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej, przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia.

Nawierzchnie bezpieczne typu EPDM mają porowatą strukturę, dzięki czemu są antypoślizgowe oraz redukują ryzyko zagrożenia dla zdrowia w przypadku zdarzeń losowych. Konstrukcja podbudowy pod nawierzchnie bezpieczne poliuretanowe jest wykonana kilku warstwowo i doskonale przepuszcza wodę. Co więcej, dzięki odpowiedniemu wykonaniu zapewnia odpowiednie dopasowanie do otoczenia, a to pozwala na łatwe przejście pomiędzy chodnikiem i nawierzchnią placu zabaw, bez ryzyka upadku.

Corkeen: ekologiczne nawierzchnie bezpieczne korkowe

Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że także w kategorii nawierzchni dostępne są rozwiązania technologiczne neutralne dla środowiska. Corkeen Play Original to innowacyjna, ekologiczna nawierzchnia, dzięki której dzieci będą bezpiecznie i zdrowo bawić się na przeznaczonych dla nich placach zabaw.

Korek, czyli kora dębu korkowego odrasta na pniu co 9 lat, po czym jest zbierana, bez konieczności wycinania drzew. W związku z tym jest zaliczana do surowców odnawialnych i ma korzystny wpływ na bilans węglowy lasów. Właściwości fizyczne oraz chemiczne korka sprawiają, że idealnie nadaje się do budowy nawierzchni użytkowych. Jest wytrzymały, lekki, a parametrami sprężystości nie odbiega od klasycznych bezpiecznych nawierzchni poliuretanowych. Jest materiałem w 100% naturalnym o przyjemnym zapachu drewna i naturalnym wyglądzie.

System składa się ze specjalnie przygotowanej konstrukcji podbudowy pod nawierzchnie bezpieczne, oraz dwóch warstw nawierzchni Corkeen Play Original. Dolna warstwa to granulat korkowy wytwarzany w procesie recyklingu odpadów poprodukcyjnych, oraz kory dębu korkowego i to właśnie ona sprawia, że nawierzchnia staje się miękka. Górna warstwa to specjalnie przygotowany granulat korkowy Corkeen Play Original Top Layer. Nie posiada on właściwości higroskopijnych, a dzięki porowatej strukturze systemu Corkeen Play Original, bez problemu przenika przez niego woda.

Sprawdź, na czym polega bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Nawierzchnie bezpieczne z traw syntetycznych 

Sztuczna trawa to kolejna propozycja dla przestrzeni, w których duże znaczenie ma naturalny wygląd. Dekoracyjne trawy syntetyczne nadają się idealnie na trawniki, dziedzińce czy tarasy a wytrzymałe gatunki syntetycznych traw sportowych sprawdzą się przy budowie boisk.

Trawa syntetyczna to forma wykładziny, która poza estetycznym wyglądem pełni zadania nawierzchni bezpiecznych. Wykonanie z materiałów sztucznych, pozwala na ułożenie jej na dowolnie wybranej powierzchni, a przy odpowiednio przygotowanym podłożu, zapewnia także świetną przyczepność i amortyzację. Najczęściej przy produkcji trawy syntetycznej jako nawierzchni wykorzystuje się polipropylen oraz polietylen ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Połączenie tych składowych nadaje także miękkość, zupełnie odmienną od przeciętnej jakości materiałów stosowanych do produkcji wycieraczek o wyglądzie trawy.

Do ogromnych zalet tego rozwiązania należy także mało wymagająca pielęgnacja – nie trzeba inwestować w kosiarki czy nawozy, nie pojawiają się na niej chwasty. Jest odporna na warunki atmosferyczne – dla sztucznej trawy nie ma znaczenia temperatura czy opady, a jej kolor nie zmienia się pod wpływem promieniowania UV.

Sprawdź także ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne

Konstrukcja podbudowy pod nawierzchnie bezpieczne

Zarówno w przypadku nawierzchni bezpiecznych natryskowych, EPDM, korkowych, jak i sztucznej trawy nie bez znaczenia jest podbudowa. Wiadomo bowiem, że najistotniejszym elementem wpływającym na trwałość każdej nawierzchni jest jej fundament. Wszystkie typy nawierzchni bezpiecznej przepuszczają wodę, wymagane jest więc by funkcję tę posiadała i podbudowa.

Przy zastosowaniu złej jakości konstrukcji podbudowy pod nawierzchnie bezpieczne może wystąpić zjawisko kapilarnego podciągania wody (magazynowania wody) przez podbudowy. To zjawisko występuję w przypadku zastosowania podsypek cementowo-piaskowych. Wpływa ono znacząco na zmniejszenie nośności podbudowy, a po pewnym czasie doprowadzić może do zapadania się całej konstrukcji.

Podbudowa powinna być wykonywana z trzech nałożonych na siebie warstw: piasku, kruszywa łamanego jako warstwy nośnej oraz drobniejszego kruszywa łamanego jako warstwy wyrównującej. Niezwykle ważne jest zagęszczenie tych materiałów. Innym rozwiązaniem są też podbudowy betonowe, gdzie wykonując solidny fundament zabezpieczyć można się przed możliwymi problemami z jej jakością w przyszłości. W przypadku sztucznych traw najlepszy będzie podkład zwany shock padem. Pochłania on wstrząsy jednocześnie maksymalizując bezpieczeństwo i komfort na boiskach oraz placach zabaw.

Nawierzchnie bezpieczne – wykonanie krok po kroku z ECO TOP

Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu firma ECO TOP jest liderem w tworzeniu powierzchni bezpiecznych, a w tej kwestii warto oddać się w ręce specjalistów. Pomagają w dobraniu nawierzchni odpowiedniej dla danego obiektu sportowego czy placu zabaw – w tych miejscach niezbędna jest bowiem najlepsza amortyzacja uderzeń przy upadku.

Przy projektowaniu ECO TOP bierze pod uwagę wszystkie czynniki, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom oraz krok po kroku, sprawnie wykonują wszystkie etapy budowy. Jako specjaliści najwyższej klasy rzeczowo i sprawnie doradzają w kwestii zastosowania odpowiedniej podbudowy. Dodatkowo pomożemy Ci rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru nawierzchni, oraz gwarantują serwis w zakresie pielęgnacji i konserwacji wybranego rozwiązania.

Wszystkie materiały, na których pracujemy w ECO TOP posiadają niezbędne certyfikaty. Z kolei oferowane produkty są w ciekawych kolorach i różnorodnym designie, zgodnie z preferencjami klientów.

Jeżeli masz wątpliwości, jakie rozwiązanie wybrać, nasi specjaliści mogą Ci pomóc. Skontaktuj się z nami!