Retoping i naprawa nawierzchni poliuretanowej boiska oraz placów zabaw

Zachowanie nawierzchni poliuretanowej w jak najlepszym stanie leży w interesie właścicieli obiektów rekreacyjnych oraz sportowych. Co zrobić, gdy naturalnie zużywająca się powierzchnia zaczyna tracić atrakcyjny wygląd oraz użyteczność? W tym przypadku będzie konieczna naprawa nawierzchni poliuretanowej boisk czy placów zabaw. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy przywrócą jej pierwotną funkcjonalność, tym samym gwarantując bezpieczeństwo użytkowania. Na czym polega retoping? Odpowiadamy.

Czym jest retoping? Naprawa nawierzchni poliuretanowej

Nawierzchnie poliuretanowe są doskonale znane, sprawdzone i niezawodne. Świetnie sprawdzają się zarówno jako nawierzchnie boisk, obiektów lekkoatletycznych, multisportowych, jak również na placach zabaw dla dzieci. Właściwie położone i odpowiednio konserwowane doskonale amortyzują upadki, o które łatwo podczas aktywności fizycznej. Dzięki dobrej przyczepności ograniczają także możliwości kontuzji. Przy takim wachlarzu zalet nie dziwi nas ich popularność.

Choć są niezwykle wytrzymałe, mogą ulegać uszkodzeniom na skutek niewłaściwego użytkowania, nadmiernej eksploatacji bądź braku regularnej konserwacji. W takiej sytuacji uszkodzoną powierzchnię czeka retoping, czyli naprawa nawierzchni poliuretanowej. ECO TOP świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie, od wielu lat dbając o zadowolenie zarówno właścicieli, jak i użytkowników nawierzchni poliuretanowych.

Retoping wykorzystywany jest w celu odtworzenia warstwy użytkowej. Najprościej mówiąc, to naprawa nawierzchni sportowych poliuretanowych w celu przywrócenia jej pierwotnych właściwości, estetyki i zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą ECO TOP, zapraszamy do kontaktu

Kiedy naprawa nawierzchni boiska poliuretanowego jest konieczna?

W wyniku upływu czasu i warunków atmosferycznych nawierzchnie sportowe poliuretanowe ulegają zanieczyszczeniu. Aby boisko cały czas prezentowało się estetycznie, a częsta naprawa nawierzchni sportowej nie była konieczna, należy regularnie wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Nie wymagają one użycia specjalistycznego sprzętu i mogą być wykonywane we własnym zakresie. 

Jednak to zaniechania bieżącej konserwacji i czyszczenia sprawią, że niezbędna jest naprawa nawierzchni poliuretanowej. 

Dodatkowo nawierzchnie poliuretanowe ulegają zniszczeniu z wielu powodów, którymi są między innymi:

  • niewłaściwe użytkowanie poprzez jazdę po powierzchni na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy rowerach,
  • niewłaściwa konserwacja nawierzchni lub jej całkowity brak,
  • niereagowanie na bieżące usterki nawierzchni,
  • niewłaściwa technologia zastosowana podczas procesu montażu,
  • niska jakość materiałów wykorzystanych do stworzenia podłoża.

Także linie na boiskach poliuretanowych, tzw. wielofunkcyjnych ulegają naturalnemu zużyciu oraz zniszczeniu z bardzo różnych powodów.

Jeżeli z boiska korzystali zawodnicy w nieodpowiednim obuwiu o ostrych krawędziach a w podłożu pojawiły się widoczne ubytki, konieczna jest naprawa nawierzchni boiska. Im szybciej nastąpi naprawa nawierzchni sportowej, tym mniejsze ryzyko wystąpienia kolejnych uszkodzeń. 

Jeżeli pojawią się większe, głębokie uszkodzenia, może być konieczna miejscowa naprawa. Następnie należy wprowadzić działania zwane retopingiem. Ich celem jest odświeżenie warstwy użytkowej po uprzedniej naprawie. Zwykle realizuje się je po kilku (najczęściej 5) latach użytkowania.

Zlekceważenie pierwszych uszkodzeń mechanicznych skutkować może koniecznością całkowitej wymiany nawierzchni. W przypadku rozległych uszkodzeń podłoża, naprawa nawierzchni boiska poliuretanowego może okazać się niemożliwa.

Pamiętaj, że prawidłowa eksploatacja i konserwacja poliuretanowej nawierzchni pozwala na długotrwałe użytkowanie oraz estetyczny wygląd, a naprawa nawierzchni boiska nie będzie konieczna zbyt często. Należy jednak pamiętać o regularnych przeglądach zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i po jego zakończeniu.

Co można zyskać, decydując się na retoping? Naprawa nawierzchni sportowych

Naprawa nawierzchni poliuretanowej przeprowadzana nawet na części obszaru opóźnia proces degradacji nawierzchni oraz pozwala na zachowanie kondycji podłoża przez dłuższy czas.

Co więcej, naprawa nawierzchni boiska poliuretanowego sprzyja poprawie jego parametrów technicznych, żywotności oraz zachowaniu pierwotnych parametrów wszystkich powierzchni poliuretanowych. Uzupełnienie braków w podłożu, odtworzenie istniejącej powierzchni i naprawa nawierzchni sportowych zwiększają bezpieczeństwo, a także komfort użytkowania obiektu w ciągu całego roku. Odnowienie wyeksploatowanych płaszczyzn zapobiega nieodwracalnym zmianom w jej strukturze.

Warto dostrzec też ekologiczny aspekt, jaki niesie za sobą naprawa nawierzchni boiska, gdyż zanieczyszczone i uszkodzone podczas użytkowania zużywa się o wiele szybciej. Naprawa nawierzchni sportowej i retoping są konieczne, ponieważ jeśli podłoże zostanie w porę wyremontowane, unikniemy konieczności demontażu i utylizacji zniszczonej nawierzchni.

Sprawdź także artykuły, które mogą pomóc Ci w wyborze właściwego rozwiązania:

Ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne na place zabaw

Jak wybrać nawierzchnie boisk sportowych?

Nawierzchnie poliuretanowe na obiekty sportowe

Jaki zakres prac obejmuje naprawa nawierzchni poliuretanowej?

Naprawa nawierzchni poliuretanowej rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia i odkurzenia podłoża oraz usunięcia z jego powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W miejscach większych uszkodzeń i ubytków niezbędne będzie uzupełnienie warstwy wypełnienia zgodnie z technologią producenta. 

Uzupełnione podłoże poddaje się procesowi gruntowania przygotowującego do wykonania warstwy użytkowej. Jest ona nakładana natryskowo do grubości warstwy zalecanej przez producenta. Po zakończeniu prac związanych z odtworzeniem warstwy użytkowej nawierzchni, a naprawa nawierzchni boiska poliuretanowego dobiega końca, nanosi się na nią farbę poliuretanową służącą do odnowienia linii boiska i wszystkich pozostałych oznaczeń. 

Jeżeli zdecydujesz się na instalację nowej warstwy użytkowej nawierzchni poliuretanowej przez ECO TOP, zyskasz materiały i surowce pochodzące od renomowanych producentów. Ich produkty wykorzystywane są do budowy obiektów sportowych w całej Europie. Ponadto zapewniamy najwyższą jakość wykonanych prac oraz pełną zgodność z technologią przewidzianą przez producenta. 

Wszystkie oferowane przez ECO TOP systemy są zgodne z normą PN-EN 14877:2014-02 oraz posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, a w przypadku nawierzchni sportowych certyfikaty WA.

Retoping i naprawa nawierzchni sportowej w ECO TOP

Boisko w okresie gwarancyjnym oraz po jego zakończeniu wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, a także przeglądów. Dzięki temu można uniknąć naprawy nawierzchni sportowej. Kiedy specjaliści sprawdzają stan nawierzchni oraz wykonują codzienne zabiegi pielęgnacyjne, należy zwrócić uwagę szczególnie na drobne uszkodzenia wynikające między innymi z użytkowania. Ponadto warto sprawdzać precyzyjnie wrażliwe na zużycie miejsca, na przykład w rejonie pól bramkowych czy pod koszami do koszykówki.

Jeżeli pojawią się drobne uszkodzenia, należy wykonać niezwłocznie naprawę nawierzchni sportowej. Pomogą w tym specjaliści z firmy ECO TOP. Po wykonaniu tych działań wykonuje się retoping – zalecany szczególnie po okresie gwarancyjnym. Warto wykonać te działania zwłaszcza w przypadku pojawienia się mocnych śladów zużycia nawierzchni. Dzięki nim można wydłużyć jej żywotność oraz uniknąć konieczności wymiany w kolejnych latach użytkowania.

Warto zdecydować się na retoping również przez wzgląd na finanse. Jego cena jest znacznie niższa niż łączny koszt demontażu, utylizacji oraz wykonanie nowej nawierzchni. Jeżeli potrzebujesz wsparcia ekspertów, skontaktuj się ze specjalistami ECO TOP!

Jeżeli potrzebujesz pomocy w utrzymaniu swojej nawierzchni, nasi specjaliści mogą Ci pomóc!